طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و فروش شما را تا حد زیادی افزایش دهد. نکات و اصول بسیار زیادی برای طراحی حرفه‌ای جلد کتاب وجود دارند که می‌توانند نتیجه نهایی کار را تا حد زیادی ارتقاء دهند. همچنین باید توجه داشته باشید که طراحی جلد هر نوع کتاب با توجه به ژانر و موضوع اصلی متفاوت خواهد بود. می‌توانید با مشاهده و بررسی جلد دیگر کتاب‌های معروف نیز از آن‌ها الهام گرفته و ایده‌های جدیدی را ابداع کنید. خوشبختانه طراحان زیادی وجود دارند که می‌توانند با استفاده از بهترین برنامه طراحی جلد کتاب پروژه شما را به بهترین شکل به پایان رسانند. همکاران ما در استودیو فکر مثبت با سال‌ها تجربه کار حرفه‌ای در این زمینه در خدمت شما عزیزان هستند.

Examples of book cover design work

نمونه‌ کارهای طراحی جلد کتاب

مشاهده نمونه کارهای انجام شده طراحی جلد کتاب به شما کمک خواهد کرد که با ایده‌های جدید و جذاب در این زمینه آشنا شده و در صورت تمایل از آن‌ها بهره ببرید. در ادامه می‌توانید بخشی از بهترین نمونه کارهای انجام شده در فکر مثبت را مشاهده کنید.

طراحی روی جلد کتاب

جلد کتاب اولین قسمتی است که مخاطب آن را مشاهده کرده و با توجه به آن با کتاب ارتباط برقرار می‌کند. از این رو طراحی این بخش اهمیت بالایی دارد.

طراحی نقطه عطف کتاب

طراحی نقطه عطف کتاب باید به صورت کاملاً تمیز و صحیح جانمایی شود. المان‌های مهم در نقطه عطف کتاب شامل نام کتاب، نام نویسنده، نام ناشر، و تعداد چاپ است.

طراحی پشت جلد کتاب

معمولاً پشت جلد کتاب به درج مشخصات، خلاصه‌ای از نویسنده، و خلاصه‌ای از کتاب اختصاص دارد. در طراحی این بخش نیز نکات زیادی وجود دارند که باید رعایت شوند.

طراحی جلد کتاب خلاقانه

طراحی خلاقانه و نوآورانه جلد کتاب می‌تواند کتاب شما را از دیگر کتاب‌های موجود متمایز کرده و تنها در یک نگاه مخاطب را به خرید خود تشویق کند.

Book cover design in Photoshop

طراحی جلد کتاب در فتوشاپ

فتوشاپ یکی از نرم‌افزارهای گرافیکی بسیار محبوب و پراستفاده است که توسط طراحان زیادی جهت انجام پروژه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که می‌توانند طراحی جلد کتاب را سریع‌تر و آسان‌تر کنند. البته بهتر است اشاره داشته باشیم که فتوشاپ تنها نرم‌افزار گرافیکی مورد استفاده در این زمینه نبوده و نرم‌افزارهای زیاد دیگری نیز برای راحتی کار طراحان وجود دارند. با این وجود تسلط به این نرم‌افزار برای انجام بسیاری از پروژه‌های طراحی لازم و ضروری به نظر می‌رسد. آموزش نرم افزار فتوشاپ در کنار دیگر نرم‌افزارهای تخصصی طراحی جلد کتاب بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت. تمامی طراحان گرافیکی که در زمینه طراحی جلد کتاب در استودیو فکر مثبت فعالیت دارند به تمامی ابزارهای فتوشاپ مسلط بوده و قادرند بهترین طراحی را برای جلد کتاب شما ارائه دهند

Religious book cover design

طراحی جلد کتاب مذهبی

به طور قطع طراحی جلد کتاب باید با توجه به موضوع اصلی و ژانر کتاب مشخص شود. واضح است که طراحی کتاب‌های هنری با کتاب‌های دانشگاهی یا کتاب‌های کودک متفاوت خواهد بود. از جمله انواع ژانرهایی که نیازمند طراحی تخصصی برای جلد خواهد بود می‌توان به کتاب‌های مذهبی اشاره داشت. معمولاً برای کتاب‌های مذهبی از قطع بازوبندی استفاده می‌شود. در طراحی جلد این کتاب‌ها به طور معمول از رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای، سبز، و مشکی استفاده می‌شود. در طراحی جلد کتاب‌های مذهبی باید موضوع کتاب را نیز در نظر داشته و با توجه به آن از طرح‌های گرافیکی و تصاویر مناسب استفاده کرد. رنگبندی و طراحی کتاب‌های مذهبی باید به گونه‌ای باشد که به خوبی مضمون کتاب را نشان داده و مخاطبان علاقمند را به خود جذب کند.

Poetry book cover design

طراحی جلد کتاب شعر

کتاب‌های شعر نیز از جمله کتاب‌هایی هستند که به طراحی کاملاً اختصاصی و حرفه‌ای جلد نیاز دارند. با مشاهده جلد اکثر کتاب‌های شعر می‌توانید الگوی مشابهی را یافت کنید. برای این کتاب‌ها معمولا از تایپوگرافی‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. تایپوگرافی می‌تواند کلمات را به عناصر گرافیکی جذابی تبدیل کند که قادر است نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. علاوه بر این بر روی جلد بسیاری از کتاب‌های شعر می‌توانید تصویرسازی‌های منحصر به فردی را نیز مشاهده کنید که می‌توانند یک مفهوم یا روایت را به صورت تجسمی و با فرم بصری به مخاطب القاء کنند. بهتر است طراحی مورد استفاده برای جلد کتاب‌های شعر با سبک شعری مورد استفاده در کتاب نیز هماهنگی داشته باشد. به طور مثال برای کتاب‌های شعر با مضمون عاشقانه از طراحی متفاوتی نسبت به کتاب‌های شعر با مضمون اجتماعی استفاده می‌شود. طراحی های متفاوت جلدکتاب درپیدا کردن طرح موردنظر شما کمک بسیار خواهد کرد. 

طراحی جلد کتاب چیست و چه افرادی می‌توانند طراحی کنند؟

مدیر عامل کانون آگهی و تبلیغات فکر مثبت در رابطه با طراحی جلد کتاب و تاثیر آن در فروش می‌گوید.

Children's book cover design

طراحی جلد کتاب کودک

طراحی جلد کتاب‌های کودکان نیز تکنیک‌ها و نکات مخصوص به خود را دارد. طراحی این دسته از کتاب‌ها باید با انواع تکنیک‌های زیباسازی و جلب توجه کودکان همراه باشد و بتواند تولیدمحتوای درون کتاب را در قالب تصاویر جذاب و کودکانه به نحوی که برای مخاطبان خود قابل فهم باشد به نمایش گذارد. جلد کتاب به ویژه برای کودکانی که در بازه سنی زیر 7 سال قرار دارند باید کاملاً جذاب باشد تا بتواند نظر آن‌ها را جلب کرده و ارتباط بهتری برقرار کند. برای طراحی جلد کتاب‌های کودکان در رده سنی بالاتر می‌توانید از نوشته‌های زیبا نیز استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید عنوان کتاب را با فونتی کودکانه بر روی جلد چاپ کنید. اگر در طراحی کتاب‌های کودکان این نکات به خوبی رعایت شوند می‌توانید شاهد افزایش بی‌نظیر فروش کتاب باشید.

طراحی جلد سخت

جلد سخت یا گالینگور از جمله انواع جلدهای مورد استفاده برای کتاب است. این نوع جلد بسیار محکم و ضخیم بوده و از مقاومت مناسبی برخوردار است.

طراحی جلد کتاب مقوایی

جلدهای مقوایی از جمله رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع جلدهای مورد استفاده برای کتاب‌ها هستند. این جنس‌ها از جنس مقوای نسبتاً نازک بوده و از مقاومت کمی برخوردار هستند.

چاپ جلد کتاب

چاپ جلد کتاب باید با توجه به نکات مختلفی از جمله جنس جلد و همچنین طراحی آن انجام پذیرد. در صورت چاپ نامناسب جلد کتاب زمان و هزینه زیادی را از دست خواهید داد.

طراحی یونیفرم برای کتاب‌های چندجلدی

کتاب‌های مجموعه‌ای معمولاً در یک یونیفرم با طراحی خاص قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که طراحی حرفه‌ای و جذاب یونیفرم در برندینگ شخصی اهمیت بسیار زیادی دارد.

Types of book cover design

انواع طراحی جلد کتاب

همانطور که می‌دانید جلدهای کتاب نیز انواع گوناگونی دارند. برای چاپ طرح بر روی هر یک از این انواع باید از اصول خاصی پیروی کنید تا در نهایت کتابی زیبا و جذاب داشته باشید.

روی عطف کتاب معمولاً مطالبی از قبیل عنوان کوتاه کتاب، نام مولف، و همچنین نام کوتاه و علامت ناشر چاپ می‌شود. با توجه به قطر کتاب این مطالب ممکن است افقی و یا عمودی قرار گیرند.

معمولاً بر روی پشت جلد کتاب مشخصات و خلاصه‌ای از محتوای کتاب چاپ می‌شود. گاه ممکن است مطالبی درباره نویسنده و تصویر نویسنده نیز در این بخش قرار گیرند.

exprenice

میزان تخصص ما در طراحی جلد کتاب

Design 97 %
UX 88 %
Coding 92 %
همین حالا با ما تماس بگیرید

همکاران ما در استودیو فکر مثبت با سال‌ها تجربه کار تخصصی در زمینه طراحی گرافیکی جلد کتاب در خدمت شما عزیزان هستند. کافیست همین حالا با کارشناسان ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

Podcast

چرا کتاب‌هایی با جلد مناسب فروش بیشتری دارند؟

ایمان امین الشریعه در رابطه با اهمیت طراحی جلد کتاب و تاثیر آن در میزان فروش اطلاعاتی را بیان می‌کند. 

Book cover design price

قیمت طراحی جلد کتاب

قیمت طراحی جلد کتاب به عوامل و فاکتورهای گوناگونی وابسته است. در استودیو فکر مثبت پلن‌های مختلفی بسته به نیاز شما عزیزان ارائه شده‌اند که در ادامه معرفی می‌شوند.

پلن اول

2.000.000 تومان
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی

پلن اول

2.000.000 تومان
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی

پلن دوم

2.000.000 تومان
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی

پلن سوم

2.000.000 تومان
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی
 • ویژگی
سوالی دارید؟

بدون خجالت از ما بپرسید، خوشحال می‌شویم

اگر سوالی در رابطه با طراحی جلد کتاب در ذهنتان هست ما منتظر تماستان هستیم، با ما تماس بگیرید. 

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در طراحی جلد کتاب به آن توجه داشته باشید استفاده از فونت مناسب است. بهتر است در طراحی جلد از فونت‌های عجیب و ناخوانا استفاده نشود. سعی کنید بیش‌تر از فونت‌های خوانا و متداول استفاده کنید تا هم به خواننده خود احترام گذاشته و هم او را گیج نکنید. از جمله فونت‌های رایج در نوشتار فارسی می‌توان به B-mitra، IranSans، و B-Nazanin اشاره داشت. در برخی از کتاب‌ها مانند کتاب‌های هنری و کتاب‌های شعر از فونت‌های نستعلیق استفاده می‌شود که طرفداران خاص خود را دارد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که بهتر است در طراحی جلد کتاب از بیش از دو فونت مختلف استفاده نکنید. استفاده از چندین فونت مختلف کاری بی مورد و اشتباه بوده و تنها طراحی شما را خراب می‌کند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که استفاده از المان‌های پیچیده طراحی و رنگ‌های مختلف می‌تواند موجب جذاب‌تر و چشمگیرتر شدن جلد کتاب شود. این در حالی است که طراحی‌های پیچیده تنها موجب از بین رفتن نظم و زیبایی کتاب شده و مخاطب را گیج خواهند کرد. از این رو به شدت توصیه می‌شود که در طراحی جلد پشت و روی کتاب اصل زیبایی در سادگی را در اولویت قرار دهید. طراحی ساده جلد کتاب ممکن است در ابتدا کسل‌کننده و بدون شگفتی به نظر رسد؛ اما اگر به درستی و با توجه به اصول انجام شود می‌تواند بهترین نتیجه را برای شما به دنبال داشته باشد.

نمونه‌های بسیار زیادی از این شیوه طراحی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. با سفارش طراحی جلد کتاب به استودیو فکر مثبت می‌توانید از کیفیت نهایی کار اطمینان کافی داشته و با خیال راحت از آن استفاده کنید. تنها کافیست همین حالا با کارشناسان ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

blog

مجله استودیو فکر مثبت

موشن گرافیک چیست؟

آوریل 5, 2023

موشن گرافیک یا پویانمایی هنری گرافیکی است که با استفاده از تصاویر متحرک و ترکیب صدا به انتقال پیام در قالب ویدئو پرداخته می‌شود. در حوزه های مختلفی چون تیراژ سریال‌ها، ویدئوهای بازاریابی و آموزشی از موشن گرافیک استفاده می‌شود.

ارائه مشاوره برند به سایت های فنی و تعمیراتی برای بیشتر دیده شدن

فوریه 22, 2023

ارائه مشاوره برای بهتر حرکت کردن در مسیر کسب‌وکار به بیزینس‌های نوپا و تازه تاسیس،

لیست خدمات طراحی گرافیک

فوریه 7, 2023

خدمات طراحی گرافیک (Graphic design services) به مجموعه‌ای از خدمات یا کارهای گرافیکی (طرح زدن

اصول طراحی تبلیغات

دسامبر 25, 2022

یکی از راه‌های مهم بازاریابی، تبلیغات و طراحی اصولی آن‌ها است. مدیران کسب‌وکارها از روش‌های